Jak poznáme politiky?

Jak poznáme politiky?


Politici jsou sice lidé jako kdokoliv jiný, ale přesto to zase až tak běžní lidé nejsou. Od většiny ostatních lidí se totiž odlišují přinejmenším některými specifickými povahovými rysy. Z nichž jsou přinejmenším některé známé i vám.

Jak že takoví politici na rozdíl od obyčejných lidí vypadají, čím se liší?

  • Chtějí být vidět. Chtějí, aby je znalo co nejvíce lidí, aby každý poznával, kdo že jsou. Nechtějí být tuctoví jako ostatní lidé, kteří se sice potkávají, ale často jeden o druhém nevědí třeba zhola nic.
  • Chtějí mít vliv. Chtějí mít možnost činit rozhodnutí, jimiž se musí jiní řídit, chtějí ovlivňovat dění, chtějí mít možnost do všeho mluvit… Prostě chtějí být určitou honorací, těmi tam nahoře.
  • Chtějí si vydělávat velké peníze, a to nejlépe bez nutnosti pro to něco udělat. Chtějí si svou velkou mzdu vysedět někde v teplém křesle a v pohodlí.

Donald Trump

Někteří politici mají jenom skromné ambice a stačí jim vládnout své obci, která může být i docela malá. Někteří ale chtějí víc – chtějí být na okrese, na kraji, v parlamentu nebo Senátu, ve vládě, na prezidentském postu nebo v nějakém úřadu Evropské unie. Ovšem je jasné, že zatímco na nejnižších příčkách se prosadí kdekdo, s výší postů roste konkurence a sílí politický boj, který se těžko vyhrává.

A co musí umět politici, kteří to chtějí dotáhnout co nejvýš a nejdál? Hlavně musí umět slibovat, a to klidně i lhát. A to v čemkoliv, co se lidem líbí, případně nelíbí. A často by měli umět i krást, a to proto, že chtějí-li si přihrát nějakou malou domů, měli by tak učinit, aniž by je někdo chytil a dokázal jim to. Protože jinak často i ta nejnadějnější politická kariéra končí, a to neslavně. A ne každý se dokáže uchýlit do ústraní, aby se odsud zase vynořil, až se na všechno zapomene.

Donald Trump

To je to nejzákladnější. A pak je jedině dobře, když politik umí a chce udělat i něco pro lidi. Což by mělo být pravidlem, jenže víte dobře, jaká je realita, že?

Published by